top of page

6 600 km, zhruba 100 hodina na cestě. Doporučuji spíše naplánovat na  3 týdny.

3. a 4. zastávka

Kiruna a Nikkaluokta
Kiruna je hornické město v samém srdci Laponska. Nachází se zde největší evropský důl na železnou rudu. Odtud pochází pověstná švédská ocel. Kromě jiných atrakcí lze tento důl i navštívit. Poblíž Kiruny v Jukkasjärvi je Ledový hotel. Nově je otevřen i v létě. Přibližně 70 km od Kiruny je Sámská vesnička Nikkaluokta. Zde je velké parkoviště pro návštěvníky a odtud je možné vyrazit na tůry po nejvyšších švédských horách.

 

 

 

 

 

 

 5. zastávka
 

Narvik
Významný přístav, z kterého se vozí do světa švédská ruda, vytěžená právě v Kiruně. Nad Narvikem se tyčí hora Narvikfjellet. Nahoru se dá vyjet lanovkou, nebo si udělejte pěší tůru.  Je zde skvělý výhled po okolí. V zimě je to velké lyžařské středisko s 13 sjezdovkami a 6 vleky. Z Narviku na Lofoty budete přejíždět nový most přes fjord Rombaken, který otevřen v roce 2018 a je nejdelším mostem za polárním kruhem.

Co všechno na této trase můžete vidět.

2. zastávka Stockholm. 


Hlavní město Švédska a sídlo krále se rozkládá na 14 ostrovech. Někdy se nazývá také Benátky severu. Můžete navštívit královský palác a staré město. Určitě stojí za návštěvu i Vasa muzeum. Loď z roku 1628, která se potopila do bahna přístavu ihned po vyplutí. Švédové ji po 333 letech vyzdvihli, pečlivě zrekonstruovali a kolem ní vytvořili úchvatné muzeum.

Norsko-2018 082.jpg
Norsko-2018 285.jpg
Trasa sever 1.jpg
Trasa sever 2.jpg
Nikkaluokta park Kiruna.jpg
Norsko 2018 Iphone 289.jpg

Pohled z Narvikfjellet na Narvik

Norsko-2018 121.jpg

Zimní pohled od majáku v Andenes.

Sjunkhatten Bodo.jpg
abisco park.jpg

10. zastávka
Trondheim

Třetí největší město v Norsku. Trondheim má řadu památek, které každý rok patří mezi nejnavštěvovanější v Norsku. Katedrála Nidarosdomen je impozantní památkou a její nejstarší část je z 12. století. Jižně od dómu stojí Arcibiskupský palác. Je to nejstarší severská světská stavba. Budovy dnes slouží částečně jako muzeum

6. a 7. zastávka.

Souostroví Lofoty.
Nejkrásnější místo v Norsku a bez přehánění nejkrásnější souostroví celé severní polokoule. Tady stojí za to naplánovat si nejdelší zastávku. Zde můžete navštívit i přístav Andenes úplně na severu, kde v zimě pořádají velrybí safari. Z jihu Lofot přejeďte na pevninu trajektem ze Svolvaer, což je správní centrum celých Lofot. Na ostrovech můžete podniknout množství horský tůr.

IMG_3803 kopie.jpg
IMG_3824-2 kopie.jpg

8. zastávka
Bodo a národní park Sjunkhatten.
Město leží v pozadí odlehlých drsných vrcholů.  Pohoří Børvasstindan nabízí možnosti pro pěší turistiku i horolezectví.  Bodø má také největší populaci mořských orlů na světě, což je důvod, proč se město často označuje jako hlavní město mořského orla. Je zde i velké letecké muzeum.

 

Národní park Sjunkhatten leží při cestě do Bodo. Byl založena v roce 2010 a nazývá se také "dětským národním parkem", neboť většina tras je zde docela přístupná a snadná pro procházky s dětmi.  Oblast je plná strmých horských vrchů, útesů, fjordů, řek, skal a lesů. Je zde také mnoho volně žijících živočichů. Kromě pastevních ovcí a sobů, můžete pozorovat i mořské orly. 

9. zastávka
Mo-i-Rana a národní park Saltfjellet 
Národní park Saltfjellet míjíte cestou z Bodo do Mo-i-Rana.

Tento rozsáhlý národní park skýtá mnohé možnosti pro turistiku, horolezectví, lov, focení, paragliding či jiné sporty. Velmi nízká hustota osídlení a velmi málo zásahů člověka do přírody umožňují absolutní odpoutání od civilizace, zároveň však park protínají turistické cesty, na kterých najdeme záchytné bivakovací chaty, sponzorované velice promyšleným a fungujícím systémem Norského turistického spolku (Den Norske Turistforening), který po celém Norsku vybudoval síť několika desítek chat, kde se dá za příspěvek do kasičky přespat, uvařit apod.

bottom of page