top of page

2800 km, 30 hodin na cestě. Pro tento výlet si rezervujte minimálně 14 dní. Ideálně 3 týdny.

Objevte krásy Švýcarska z  paluby obytného vozu. Švýcarsko disponuje pro cestovatele v obytném vozu skvělou infrastrukturou. Bezpočet kempů i karavanových stání za ceny podobné jako v okolních zemích. Stání v kempu pro obytné auto vyjde zhruba od 20 do 45 franků. I přes pověst drahé země, obytňákem neutratíte o moc víc než kdekoliv  jinde. Ceny potravin v obchodech jsou cca o 20% vyšší než u nás. Na oběd v restauraci si ovšem připravte minimálně 20-30 franků na osobu. I přesto, že úředními jazyky jsou němčina, italština,  francouzština a rétorománština, téměř všude se domluvíte bez problémů i anglicky. Turisté jsou ve Švýcarsku vítáni a všude se setkáte s ochotným a usměvavým personálem. My jsem vyráželi trošku s obavami o stav našeho konta a  trošku jsme se obávali i pověstné švýcarské akorátnosti. Oboje se tak úplně nepotvrdilo a Švýcarsko nás opravdu mile překvapilo.

Snímek obrazovky (21).jpg

Zastávka č. 2 Saint Gallen

Historické město nedaleko Bodamského jezera. Místní opatství je zapsáno v seznamu UNESCO. Součástí opatství je nejvýznamnější barokní kostel ve Švýcarsku a knihovna, která obsahuje na 160 000 středověkých svazků. Parkovat a přespat můžete v Stellplatz Olma-Camping zde 47.4311828N, 9.3824336E. Stellpaltz je zcela bezobslužný a vše vyřídíte přes internet. https://www.olma-messen.ch/de/olma-camping. Stellplatz je od centra 15 minut chůze. Jsou zde toalety a možnost udělat si kompletní servis (voda, chemické WC).

IMG_9405.JPG

Historické centrum Saint Gallen

IMG_9384.JPG

Olma Camping

Zastávka č. 3 Vaduz

 Jeden z nejmenších a zároveň nejbohatších států v Evropě s 38 000 obyvateli. Současná vládnoucí kníže Hans Adam II je 6 nejbohatší monarcha na světě. Jeho manželka Marie Kinská se narodila v Praze a do svých 5-ti let žila na zámku v Horažďovicích. Zaparkovat a přespat můžete na parkovišti zde 47.1390903N, 9.5108242E. U výjezdu z parkoviště, můžete doplnit vodu. Můžete zde vyrazit na horské túru třeba na vyhlídku nad zámkem.

Zastávky č. 4 Bellinzona

Ve středověku zde milánští vévodové vybudovali tři hrady, které jim umožnily bránit toto strategicky položené město. Hrady Castelgrande, Montebello a Sasso Corbaro - jsou jedním z šesti míst ve Švýcarsku, která jsou zapsána na seznamu UNESCO.

IMG_9447.JPG
IMG_9435.JPG
IMG_9413.JPG
IMG_9452.JPG

Vaduz hlavní třída

Bellinzona hrad

Vadůz hrad

Zastávky č. 5 Lautenbrunnern a Jungfrau - top of Europe.

Lauterbrunnen se nachází v jednom z nejpůsobivějších údolí v Alpách, mezi gigantickými skalními stěnami a horskými štíty. Se svými 72 vodopády, odlehlými údolími, barevnými alpskými loukami a osamělými horskými hostinci je údolí Lauterbrunnen jednou z největších přírodních chráněných oblastí ve Švýcarsku. Právě odtud se můžete vydat zubačkou až pod vrcholek hory Jungfrau. Pro milovníky hor, to je to nejlepší co můžete ve Švýcarsku zažít. Nadšení trošku zkazí cena jízdenky. V létě 2021 stále jedna jízdenka v přepočtu přibližně 5000,- Kč. Konečná stanice Jungfraujoch je vytesaná ve skále pod horským hřebenem mezi Mönch a Jungfrau ve výšce 3471 m . Najdete zde i množství atrakcí, které jsou v ceně jízdenky. Tady také začíná největší alpský ledovec Aletschgletscher.  

Skvělý kemp přímo v Lautenbrunnen mohu doporučit zde:46.58854923556099, 7.908689834453037

Bellinzona hrad

IMG_9475.JPG
IMG_9559.JPG

Výhled z vlaku cestou na Jungfraujoch

Pohled směrem k Jungfrau

Zastávky č. 7 Zámek Oberhofen

Romantický zámek komplex s tvrzí postavený kolem roku 1200.  Zámek, který v roce 1844 koupila neuchâtelsko-pruská hraběcí rodina de Pourtalès a přeměnila na letní sídlo, dostal současnou podobu.

Od roku 1954 je uvnitř zřízeno muzeum , které se zabývá historií bývalých obyvatel. Orientální kuřárna na vrcholu věže nabízí jedinečný zážitek a nádherný výhled na jezero a na hory .Hradní kaple s působivými nástěnnými malbami pochází z 15. století .

Zámecký park Oberhofen je jednou z nejkrásnějších zahrad v alpském regionu. Díky svým nápadným skupinám stromů a nádherným květinovým záhonům je historická krajinná zahrada ideální oázou k lenošení a užívání si. I tady najdete českou stopu. Předposledním majitelem zámku byl Ferdinad Harrach a jeho otec Karl vyrůstal v Praze.
Pokud budete mít štěstí, můžete parkovat i přespat na parkovišti před zámkem. Parkoviště ovšem není příliš velké.

Lochtenberg tunel.jpg

Nájezd na vagony před Lötschberským tunelem

Zastávky č. 9  Lausanne

Město Lausanne, leží na vysokých kopcích s výhledem na Ženevské jezero. Je čtvrté největší město ve Švýcarsku ve francouzsky mluvící oblasti Voud.  Zaparkovat můžete zdarma v parku u jezera zde: 46.5188803N, 6.5899047E. 
Nejlepší místo, kde začít v Lausanne, je staré město v centrální části města, která si stále zachovává historický charakter. 

Zachovalou památkou je Place de la Palud , malé náměstí mezi dlážděnými uličkami Starého Města. Na náměstí najdete fontánu Fontaine de la Justice , několik starých apartmánů a význačnou radnici . Tato atraktivní památka byla postavena v 15. století a z její střechy vystupují dvě detailní bronzové dračí postavy.

Další významnou památkou, kterou si ve Starém Městě nenechte ujít, je krásný Escaliers du Marché . Toto historické kryté dřevěné schodiště začíná hned u náměstí Place de la Palud a zavede vás kolem pěkných výkladců a malých teras až k vaší další zastávce, katedrále Notre-Dame.

IMG_9644.JPG

Pohled od zámku na jezero Thun

Zastávky č. 8 Tasch, Zermatt -  Matterhorn

Asi každý návštěvník Švýcarska chce vidět Matterhorn. Jeden ze symbolů této země. K Materrhornu se dostanete z Zermattu. Tam je ovšem zákaz vjezdu vozům se spalovacími motory. Takže zaparkujete na parkovišti pro obytné vozy v Tasch a zbytek cesty do Zermattu musíte dojet vlakem. Je to jen 6 km. Ani cesta z Oberhofenu do Tasch není cesta úplně nezajímavá. Silnice končí v městečku Kandersteg  a tam plynule najedete na vagony a dál pokračujete vlakem, který projíždí Lötschberským tunelem. Jeho délka je 14 km.

Matt.jpg

Pohled na Matterhorn z Zermattu

IMG_9702.JPG

Lousanne - park u jezera

Zastávky č. 10  Gruyère

Cestou z Lousanne na sever směrem na Bern budete projíždět oblast Gruyère se zvlněnou zelenou krajinou a vrcholky Fribourgských předalp. Zde se vyrábí světoznámý sýr Gruyère. Centrum oblasti je malebné středověké městečko Gruyères. Středověké náměstí končí u hradu, který rozhodně stojí za návštěvu. V moderní sýrárně v Gruyères můžete vidět, jak se vyrábí chutný sýr Gruyère. A na závěr prohlídka kulinářských lahůdek: pro ty, kteří mají chuť na sladké, se vyplatí prohlídka s průvodcem po továrně na čokoládu Maison Cailler v nedalekém Brocu. Mimochodem tato značka čokolády, je nejstarší ve Švýcarsku. Z nedalekého lyžařského městečka Moleson, se můžete i vypravit na túry do hor. V Gruyère můžete parkovat i přespat na velkém parkovišti před městečkem.

IMG_9671.JPG

Lousanne - katedrála Notre-Dame

IMG_9713.JPG
IMG_9726.JPG

Gruyère - historické náměstí

Gruyère - hrad

IMG_9761.JPG

Luzern -dřevěný most přes řeku Reuss

Zastávky č. 11  Luzern

 Město je dobře známé pro svou ohromující  architekturu a úžasnou polohu na okraji Lucernského jezera uprostřed zasněžených hor. Na přespání doporučuji Camping International Lido Luzern zde:47.0501681N, 8.3387761E.

Začít s prohlídkou Lucernu, můžete ve starém městě, které je plné obchodů, butiků a kaváren a také zde najdete některé nejlepší restaurace v Lucernu. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Lucernu je Kapellbrücke. Tato středověká dřevěná lávka, postavená v roce 1333, překračuje řeku Reuss a spojuje Staré Město s pravým břehem. 

Severní část luzernského středověkého opevnění, které se skládá z 850 metrů dlouhé Museggské zdi a jejích devíti věží, je velmi dobře zachována. Dnes jsou čtyři věže a zeď přístupné veřejnosti. V každé z nich je instalovaná expozice. 

Z věží, které jsou otevřeny každý rok od 1. dubna do 1. listopadu, je nádherný výhled na město i jezero.

Můžete také vyrazit nejstrmější zubačkou na světě na Mount Pilatus. Jízda nahoru je zážitek sám o sobě. 

Zastávky č. 12  Hrad Habsburg.

Tady začal slavný rod psát svou historii. V současnosti je na hradě restaurace a historická expozice. Parkovat a přespat, můžete na parkovišti přímo pod hradem.

Zastávky č. 13  Rýnské vodopády

Rýnské vodopády ve Švýcarsku jsou největší vodopády v Evropě co se průtoku vody týče. Je to opravdu nádherná podívaná, která stojí za to vidět. Zaparkovat a i přespat, můžete na velkém parkovišti cca 10 minut cesty od vodopádů. 

IMG_9813.JPG

Zastávky č. 14  Kostnice, Kreuzlingen

Předposlední zastávka je sice není ve Švýcarsku, ale máte ji po cestě. Konstanz je největší město na Bodamském jezeře. Dobře udržované historické centrum hraničí se Švýcarskem, Bodamským jezerem a Rýnským jezerem. Prohlédnout si můžete kostnický dóm a navštívit  Hus Haus.

 

Zastávka č. 15 Hausammann Caravans & Boote AG. 

Jeden z největších obchodů s doplňky pro obytné auta, karavany i lodě.  Najdete zde: 47.58707397526727, 9.334224004788675

bottom of page