top of page

Kristiansand, Preikenstolen, cestou Trolů. Národní parky Hardangervidda a Jotunheimen. Zpět přes Lillehammer, Oslo a Kodaň.

Délka trasy 4700 km. Předpokládaný čas jízdy 80 hodinCesta zabere minimálně 14 dní. 

Norsko jih.png

Co všechno na této trase můžete vidět:

1. zastávka
Preikestolen neboli kazatelna.  

Po zhruba 2 hodinové tůře z parkoviště se dostanete na obrovský skalní blok, který padá do hloubky 600 m. Je považován za jeden z divů Evropy. Na parkovišti je zákaz nočního stání a dostanete se tam ze Stavangeru.

Snímek obrazovky (56).png

2. zastávka - Národní park Hardangervidda.
Obrovská náhorní plošina zhruba 1300m nad mořem. Pokud si chcete udělat tůru, můžete se nahoru vypravit z Kinsarviku podél řeky a několika vodopádů. Je tam parkoviště i na přespání. Nebo můžete rovnou po dlouhé úzké cestě zajet až do srdce parku. Hardangervidda je nejjižnější výspou některých arktických zvířat i rostlin.

preikenstolen.png
14-7-12 Norsko 231-2.jpg
Snímek obrazovky (49).png

3. zastávka -  Bergen
Krásné starobylé přístavní město. V 11. století hlavní město Norska. Město je proslulé i tím, že tam prší 213 dní v roce. Je to nejdeštivější město v Evropě. Nedejte se, ale odradit, rozhodně stojí za návštěvu. Jen si nezapomeňte vzít z auta deštník. Město je obklopeno 7 vrcholy, tak si i můžete udělat tůru.

4. zastávka -  Národní patrk Jostedalsbreen – chrání největší ledovec kontinentální Evropy. Ten má délku 100 km, na šířku měří přibližně 15 km a je obklopen horskými hřebeny. Svou tloušťkou dosahuje v některých místech až 600 m.
 

Cesta z Kinsarviku přímo do parku Hardangervidda

5. zastávka - Cesta Trollů.
Kousek za Aldalsnes se vydáte po silnici Rv63 na jednu z nejznámějších norských atrakcí. Cesta je zpravidla od listopadu do května uzavřená. Je úzká a v turistické sezóně i dost frekventovaná. Tak pozor na zrcátka.

6. zastávka - národní park Jotunmeinhem neboli domov obrů.
Víc jak 200 vrcholků v tomto parku přesahuje 1900 m. Zajeďte na parkoviště jezera Gjende, v Gjendesheimu, odkud vyjíždí v letních měsících nejméně dvakrát za den loď po jezeře do Memurubu. Tady je výchozí bod na tůry.

Trollway.jpg
Snímek obrazovky (58).png

Parkoviště u jezera Gjende

7.zastávka - Lillehammer
Dějiště zimní olympiády v roce 1994. Nezapomeňte zde navštívit skanzen Maihaugen s téměř dvěma stovkami historických staveb. Rozhodně stojí za návštěvu.

14-7-12 Norsko 362-2.jpg

8. zastávka - Oslo
Hlavní město Norska

9. zastávka - Kodaň
Pokud se na zpáteční cestu vydáte přes Öresundský  most a nebudete volit trasu trajektem z Trelleborgu, určitě se zastavte v Kodani. Kosmopolitní město, plné usměvavých a vždy ochotných lidí. Navštivte starý přístav Nyhavn, malou mořskou vílu nebo zábavní park Tivoli

14-7-12 Norsko 441-2.jpg
Norsko 2018 Iphone 100.jpg
bottom of page