top of page
049-16.jpg

TOSKÁNSKO - pozvánka na výlet

 

Středoitalský region Toskánsko  je kolébkou kultury  v neopakovatelně malebné krajině. Své dětství zde prožili slavní rodáci jako Leonardo da Vinci, Giovanni Boccaccio, Dante Alighieri, Francesco Petrarca nebo Michelangelo Buonarroti a jsem přesvědčený, že tento kraj ovlivnil jejich talent i následná díla. Kromě výše zmíněného je Toskánsko i velmi přívětivé k cestování s obytným vozem a kromě kempů mnoha kategorií nabízí i množství parkování u měst a městeček. Míst pro nezbytný servis „karavanisty“ je dostatek a proto zbývá jediná starost a to kam dřív.

 

V severní části regionu je překrásná a elegantní  Lucca, město založené  Etrusky.  Lucca má zachovalé hradby, které můžete projít po zdejší kolonádě.  Nedaleko, protože v Toskánsku vlastně nic daleko není, se na mírném kopci rozkládá San Gimignano.  Město věží. Z  původních 72 věží, které sloužily k obraně jednotlivých rodů, se jich dnes dochovalo jen 15, ale i tak městské panorama působí velkolepě. San Gimignano je v oblasti Chianti, který je vyhlášet, jako mnohé jiné zde, skvělým červeným vínem stejného jména. Když se vydáte po regionální silnici 222, známé jako Via Chiantigiana, dovede vás cesta do Greve in Chianti, což je pomyslné centru a přijemné městečko s restauracemi a vinárnami. Směrem na jih se rozkládá gotická Siena.  Vyhlášenému náměstí Piazza del Campo z červených cihel dominuje 102 metrů vysoká věž Torre del Mangia.

 

Z mnoha pizzerií určitě znáte víno Montepulciáno. Na jihu Toskánska naleznete oblast a město stejného jména - Montepulciano. Jde o velmi romantické městečko, které si zachovalo svoji středověkou tvář. Nejen zde, ale v celém Toskánsku se můžete vydat na ochutnávku vín do zdejších, povětšinou rodinných, vinařství (možnost degustace je většinou značena těmito slovy - cantina, tenuta, azienda vinicola) a ochutnat i krajové speciality v nejedné z lokálních hospůdek.

 

Toskánsko je zajímavé také krajinově. Rozvolněné kopce pokryté vinicemi či olivovníky a na nich usedlosti či vily. Tím se táhnou typické aleje. Za pozornost stojí určitě přírodní rezervace Castelvecchio se skalními ochozy či středověkou zříceninou hradu. Místní kopce přesahující 600 metrů nad mořem skýtají nádherné zázemí pro pěší tůry a neopakovatelné výhledy.

 

Toskánskem se dá bloudit i bez cíle a i tak zažijete příjemné chvíle a poznáte krásná místa. Ve spojení se svobodou obytného vozu je to přesně ta dovolená na kterou budete rádi a dlouho vzpomínat.

Za příspěvek děkujeme Jakubovi Moravcovi. https://www.jakubmoravec.cz

bottom of page