top of page

Pobaltí - Polsko, Litva, Lotyško, Estonsko

3800 km, 60 hodin na cestě, trasa na 14 dní.

Snímek obrazovky (12).png
Pobaltí_142.jpg

Zastávka č.2 - Czestochova. Pro Poláky je to duchovní centrum země. V klášteře Jasná Hora, který leží uprostřed města je umístěná slavná ikona Černé Madony.

Zastávka č. 3 Varšava

Plateli jezero.jpg
Pobaltí_298.jpg

 Zastávka č. 7 -  Riga, hlavní město Lotyšska. Můžete zastavit v městském kempu na ostrově Kipsala. Do historického centra to pak máte slabou čtvrthodinku cesty. 

saaremaa_panoraam.jpg

Zastávka č.9 - Saaremaa - největší ostrov Estonska  s jedinečnou přírodou a spoustou památek. Saaremaa si díky své poloze a izolaci zachovala svou jedinečnost. Ve vesnicích jsou ještě kamenné ploty a domy s doškovými střechami, krásnými národními kroji. Za symboly Saaremaa jsou považovány Jalovce, dolomity, větrné mlýny a slavné místní domácí pivo. Mezi četnými památkami Saaremaa patří i několik zajímavých míst, jako je např. Větrný mlýn Angla, útes Mustjala, zvonice postavená v 17. století v Kihelkonně, panský dům v Looně, zřícenina hradu Maasi a  muzeum Mihkli Viki. 
Nejvýznamnější turistickou památkou v jediném městě kraje, Kuressaare (do roku 1917 Arensburg) je biskupský hrad z 13. století. Tento hrad je jedinečný v pobaltských zemích. Kuressaare je také známé pro své krásné a dobře zachovalé staré město.

Snímek obrazovky (11).png
Pobaltí_205.jpg

Zastávka č 4. Klejpeda a Kurská kosa. Pravděpodobně turisticky nejatraktivnější a nejnavštěvovanější místo v Litvě. Je to písečný poloostrov Od roku 2000 je oblast součástí Světového dědictví UNESCO. Poloostrov je rozdělen mezi Rusko (jižní část, Kaliningradská oblast) a Litvu (severní část). Přibližně uprostřed Kurské kosy je kemp, kde můžete přespat. 

Klejpada je jediný litevský baltský přístav, nejstarší město Litvy a třetí největší litevské město. 

Snímek_obrazovky_(8).jpg

 Zastávka č. 6 -  Jurmala. Největší lázeňské město v Lotyšku, které lemuje bezmála 30 -ti kilometrovou pláž. Centrem Jurmaly je městečko Majori se svou pěší promenádou plnou kavárniček a obchůdků.

Pobaltí_321.jpg

 Zastávka č. 8 - Sigulda a národní park Gaujas. Jedno z nejkrásnějších míst v Lotyšsku. Zámek i hrad a úžasné výhledy z hradní věž na zalesněné údolí řeky Gauja.

Pobaltí_431.jpg
Pobaltí_451.jpg

 Zastávka č. 11 - zámek Rundāle

Zámek byl vybudován jako letní sídlo favorita ruské carevny Anny Ivanovny Ernsta Johanna von Birona v barokně-rokokovém stylu a předlohou bylo  francouzské Versailles. Zámek byl dokončen v roce  1740. Trojkřídlá dvoupatrová budova má užitnou plochu téměř 7000 m² a 138 místností a sálů. Zámecký park byl rovněž založen ve francouzském stylu.

Po roce 1991 byl zámek komplexně rekonstruovaný a je je jedním z nejkrásnějších šlechtických sídel v Lotyšsku - bývá často označován za baltské Versailles. Je zde sídlo zámeckého muzea se stálou expozicí Poklady na zámku Rundāle, která prezentuje umělecké předměty Evropy a východu z období před čtyřmi staletími - nábytek, porcelán, stříbro, obrazy aj. 

V současnosti jsou zde také ubytovávány i státní návštěvy.

 Zastávka č. 10 - Maják Kiipsaare byl dokončen v roce 1933 a je vysoký 26 metrů. 
Maják nachází na území národního parku Vilsandi a lze k němu přistupovat pouze pěšky. Vzdálenost od parkoviště k majáku je asi 4 km a maják je možné vidět pouze z vnějšku.

Pobaltí_589.jpg

 Zastávka č. 12 - hlavní město Litvy Vilnius. Historické centrum Vilniusu, bylo v roce 1994 zapsáno na seznam UNESCO. Staré město je tvořeno mnoha úzkými a křivolakými uličkami s nádhernou barokní zástavbou, které se soustřeďují okolo Radničního náměstí. Při procházce v okolí tohoto náměstí si možná budete připadat jako v Praze.

Pobaltí_603.jpg

 Zastávka č. 14 - Oblast jezer u města Veisiejai. Můžete stát přímo u jezera na malém parkovišti tady 54.1011119N, 23.7219608E

 Zastávka č. 13 - Jedna z nejvýznamějších  a i nejnavštěvovanějších Litevských památek je nádherně zrekonstruovaný vodní hrad Trakai.

Samotný hrad leží na jenom z mnoha ostrůvků uprostřed jezera Galves. 

Pobaltí v2

Pobaltí v2

Přehrát video
bottom of page